do góry
 • Czas pracy:
  pn-wt-czw 7:00-15:00 śr 7:00-17:00 pt 7:00-13:00
 • ul. Oświęcimska 2
  42-674 Zbrosławice
 • tel.
  (32) 233 70 12
  fax
  (32) 233 71 00
Strona główna Aktualności
16/III
kategoria:
koronawirus

Drodzy Mieszkańcy Gminy Zbrosławice,

praktycznie z dnia na dzień znaleźliśmy się w zupełnie innej rzeczywistości. W efekcie rozprzestrzeniania się koronawirusa COVID-19 i działań, jakie są podejmowane w celu ochrony przed jego skutkami, jesteśmy zmuszeni rezygnować z wielu przyzwyczajeń i schematów „normalnego” życia codziennego. Sytuacja wymaga od nas szybkiej reakcji, a także woli adaptacji do zmieniających się warunków.  

Zagrożenie epidemiczne to stan wyjątkowy, z którym nie przyszło nam się do tej pory stykać. Nasze doświadczenie w tym aspekcie było, co najwyżej, zaledwie teoretyczne. Właśnie dlatego, tak ważne w tej chwili jest postępowanie zgodne z wytycznymi przekazywanymi przez organy odpowiedzialne za strategię walki z wirusem. Nie lekceważmy zaleceń! Ich celem jest nie tylko ograniczenie zasięgu zarażania wirusem, ale również skrócenie czasu jego oddziaływania, co w efekcie prowadzić będzie do szybszego „powrotu do normalności”. Wiele w tej materii zależy od nas samych.

Sytuacja jest dynamiczna. Praktycznie co dzień pojawiają się nowe dyrektywy, zarządzenia i ustalenia. Starajmy się śledzić informacje i wytyczne przedstawiane przez organy rządowe. Gmina Zbrosławice, za sprawą swoich kanałów informacyjnych na bieżąco będzie informować zarówno o wskazówkach dostarczanych przez ministerstwa, jak i instytucje lokalne, ważne dla życia codziennego Mieszkańców Gminy Zbrosławice. Mimo, iż wprowadzone zostało tymczasowe zawieszenie obsługi bezpośredniej stron, wszystkie komórki UG Zbrosławice działają w zwyczajnym trybie. W sprawach bieżących zalecamy kontakt telefoniczny lub mailowy.

Kluczowym zaleceniem, kierowanym do nas przez specjalistów, jest pozostawanie w izolacji i unikanie, w jak największym możliwym stopniu, kontaktów bezpośrednich z innymi osobami. Apeluję jednak, aby teraz, może bardziej niż kiedykolwiek, pamiętać o naszych bliskich, sąsiadach czy osobach starszych, które mogą wymagać pomocy. Solidarność, idea tak ważna w naszej historii, na pewno nie jest nam obca. Pozostawajmy w stałym kontakcie telefonicznym, interesujmy się, a gdy okaże się, że jest taka potrzeba, próbujmy pomóc. Pomóc można na różne sposoby – robiąc zakupy, wyręczając kogoś w zadaniach, których nie jest w stanie zrobić lub po prostu udzielać wsparcia, tak ważnego obecnie. Przypominam, że pomoc oferuje również GOPS Zbrosławice oraz UG Zbrosławice.

Szybkie rozprzestrzenianie wirusa doprowadziło do pandemii, której epicentrum obecnie znajduje się w Europie. Właśnie dlatego nasze myśli wędrują również w kierunku naszych przyjaciół z gmin partnerskich – Castagnole delle Lanze, Brackenheim, Charnay-les- Macon i Tarnalelesz. Mimo, że obecnie zamykane są granice, a transport międzynarodowy zawieszany, cały czas czujemy z Wami łączność i solidarność.

Nade wszystko apeluję o zachowanie spokoju. Każdy z nas odczuwa pewnie lęk i niepewność. Nie możemy jednak dopuścić, aby negatywne emocje zawładnęły naszym myśleniem i działaniem. Jestem pewny, że stosując się do wytycznych i zarządzeń, zachowując spokój i wspierając się nawzajem wspólnie przetrwamy te trudne chwile.

Przyjdzie znów czas, gdy powrócimy do realizacji swoich odroczonych (nie odwołanych) planów i zamierzeń. Nie ma innego wyjścia.

Wiesław Olszewski

Wójt Gminy Zbrosławice

Redagował: Piotr Jędrzejczyk

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H