do góry
 • Czas pracy:
  pn-wt-czw 7:00-15:00 śr 7:00-17:00 pt 7:00-13:00
 • ul. Oświęcimska 2
  42-674 Zbrosławice
 • tel.
  (32) 233 70 12
  fax
  (32) 233 71 00
Strona główna Aktualności
18/III
kategoria:
Aktualności

Regularnie co roku, wczesną wiosną zauważane jest zjawisko wypalania traw na łąkach, nieużytkach, poboczach kolejowych i innych terenach zielonych. Jest to jeden z najbardziej brutalnych sposobów niszczenia środowiska i wbrew pozorom nie daje żadnych korzyści, a wręcz przeciwnie przynosi jedynie szkody zarówno dla przyrody jak i samego człowieka.
W czasie pożaru zniszczeniu ulega wierzchnia warstwa gleb, co powoduje szybszą erozję i wyjałowienie. W płomieniach giną mikroorganizmy biorące udział w prawidłowym rozwoju roślin oraz wiele pożytecznych zwierząt, jak np. żaby, jaszczurki, krety, jeże i inne.
W sprzyjających warunkach pożar może się bardzo szybko rozprzestrzenić na budynki mieszkalne i gospodarcze, a nawet znajdujące się w pobliżu lasy.
Związana z wypalaniem traw emisja ogromnych ilości zanieczyszczeń, zawierających pyły oraz metale ciężkie, wpływa niekorzystnie nie tylko na środowisko ale także na zdrowie ludzi, powodując schorzenia układu oddechowego. Towarzyszący pożarom dym, rozprzestrzeniający się na dalekie odległości, może być dodatkowo przyczyną wielu kolizji drogowych.

Zgodnie z art. 124 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody "Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów"
Art. 131 pkt 12 ww. ustawy stanowi, że „Kto wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary – podlega karze aresztu albo grzywny”.

Redagował: Piotr Jędrzejczyk

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H