do góry
 • Czas pracy:
  pn-wt-czw 7:00-15:00 śr 7:00-17:00 pt 7:00-13:00
 • ul. Oświęcimska 2
  42-674 Zbrosławice
 • tel.
  (32) 233 70 12
  fax
  (32) 233 71 00
Strona główna Aktualności
12/IV
kategoria:
Aktualności
 

Utworzony w gminnej świetlicy  Wiszowie magazyn i punkt „wydawki” to swoiste centrum pomocy osobom z Ukrainy, które docierają do naszej gminy. To tam dociera pomoc, a następnie pod czujnym okiem Kornelii Sikory i jej zespołu jest segregowana i w zależności wybranego celu -  rozkładana lub pakowana  przekazywana dalej. Zbierane jest wszystko – żywność, lekarstwa, artykuły higieniczne, odzież, środki czystości, artykuły szkolne, koce, pościele itd. – wszystko co może być potrzebne. 

A potrzeb nie brakuje. Do końca marca w budynku przy ul. Bytomskiej 154 pojawiło się aż 141 rodzin. Głównie matki z dziećmi oraz osoby starsze.  Łącznie pomoc została bezpośrednio udzielona 432 osobom, co jedynie częściowo oddaje skalę całego przedsięwzięcia.

W początkowym okresie, gdy z terenu gminy docierały całe masy potrzebnych artykułów świetlica szczelnie się wypełniła. Niemalże codziennie docierał nowy transport zorganizowany przez Ochotnicze Staże Pożarne z Księżego Lasu, Szałszy, Zbrosławic, Wieszowy i Łubia, okolicznych szkół i przedszkoli, ale również transporty z Niemiec. Dzięki dużej akcji pakowania, w której wzięli udział przedstawiciele OSP Wieszowa, przedstawicieli Śląskiej Fundacji Pasjonatów Techniki Militarnej „Garnizon Górnośląski”, pracownicy UG Zbrosławice, uczennice z ośrodka szkolno-wychowawczego w Radzionkowie  oraz ekipa ze świetlicy, udało się przygotować  transport (3 auta i 2 przyczepy OSP Wieszowa) do hub-u Starostwa Powiatowego w Tarnowskich Górach. Kolejne 2 transporty wysłane zostały na lotnisko w Pyrzowicach, kolejne dwa, za pośrednictwem PSP Knurów do szpitala wojskowego w Ukrainie i jeszcze jeden, dzięki fundacji AriAri, do szpitala weteranów w Kołomyi. 

Ogrom prac, jaki został wykonany to efekt zaangażowania wielu wolontariuszy również ze szkoły w Wieszowie, Klubów Seniora oraz Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Każda prośba o reakcję lub zgłoszenie sprawy skutkowało szybką reakcją proboszcza parafii w Wieszowie – ks. Henryka Bansz oraz radnych gminnych – Kamili Tabaka oraz Ireneusza Robakowskiego.  Pomagają również firmy tj. – wynajmijnamiot.pl (udostępnienie widlaka) czy barierikislask.pl (transport).

Ludzie dobrej woli to skarb w ciężkich czasach. A tych, jak pokazuje przykład magazynu w Wieszowie, nie brakuje w naszej gminie.   

Redagował: Piotr Jędrzejczyk

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H