do góry
Urząd Gminy Zbrosławice Deklaracja CEEB / Zakup węgla
http://www.test.zbroslawice.pl/komunikaty/urzedowe/Uczniowie-we-Francji/idn:1353
Drukuj grafikę : tak / nie

Urzędowe

21/VII
kategoria:
Komunikaty urzędowe

ZDJĘCIA fRANCJA mozaikaDla ósemki wyróżniających się uczniów gminnych gimnazjów Urząd Gminy Zbrosławice zorganizował wyjazd na Europejski Tydzień Młodzieży.

Tym razem wydarzenie miało miejsce w gminie partnerskiej Charnay-lès-Mâcon we Francji. Na wyjazd do Burgundii, historycznej krainy we wschodniej Francji, każde gimnazjum z terenu gminy wyznaczyło dwójkę uczniów. Opiekę nad nimi objął radny Gminy Zbrosławice Grzegorz Kłaczek, który dzięki świetnej znajomości języka francuskiego doskonale odnalazł się we francuskich realiach.
Oprócz uczniów z Polski do Francji zawitała młodzież z Włoch, Węgier, Niemiec i Rumunii. W sumie ponad 50 zdolnych nastolatków brało udział w rozmaitych warsztatach, wycieczkach i atrakcjach. W ciągu dnia dwie Pauliny, Natalia, Weronika, Gosia, Kuba, Marcel i Maciek uczyli się gotować, tym samym poznając standardy kuchni francuskiej, jak i europejskiej, a także zdobywali wiedzę na temat Unii Europejskiej, zwiedzili typową francuską farmę, pływali na nartach wodnych, przemierzali okolicę na rowerach i walczyli w coraz popularniejszej na świecie grze bubble soccer. Wspięli się również na słynną w całym kraju górę Solutré, z której widok zapiera dech w piersiach najbardziej wybrednym turystom. Z kolei przy okazji narodowego święta Francji, znanego jako Dzień Bastylii (14 lipca), a upamiętniającego wybuch Wielkiej Rewolucji Francuskiej w 1789 roku, uczniowie wybrali się do położonego nieopodal historycznego miasta Mâcon, gdzie podziwiali wspaniały pokaz sztucznych ogni.
Na koniec wyjazdu, w sali miejscowego domu kultury, zorganizowano degustację potraw, których przyrządzania uczono się podczas wcześniejszych warsztatów, jak również pożegnalną imprezę taneczną połączoną z wystawą sporządzoną z wykonanych przez cały tydzień fotografii.

Redagował: