do góry
 • Czas pracy:
  pn-wt-czw 7:00-15:00 śr 7:00-17:00 pt 7:00-13:00
 • ul. Oświęcimska 2
  42-674 Zbrosławice
 • tel.
  (32) 233 70 12
  fax
  (32) 233 71 00
16/IX
kategoria:
Aktualności

TRZECIA EDYCJA ŚWIĘTA GMINY ZBROSŁAWICE PRZESZŁA DO HISTORII. BYŁO BARWNIE, RÓŻNORODNIE, TŁOCZNO I UROCZYŚCIE. A ZAPOWIEDŹ WÓJTA WIESŁAWA OLSZEWSKIEGO SPRZED WYDARZENIA, WYBRZMIEWAJĄCA SŁOWAMI "BĘDZIE SIĘ DZIAŁO!, BĘDĄCA TYM SAMYM ZAPROSZENIEM NA DRAMATALIA A.D. 2016 I JEDNOCZEŚNIE NAWIĄZUJĄCA DO POPULARNEJ PIOSENKI NAJWIĘKSZEJ GWIAZDY WYDARZEŃ PIERWSZEGO WEEKENDU WRZEŚNIA W ZBROSŁAWICACH, ODZWIERCIEDLIŁA SIĘ W RZECZYWISTOŚCI W STU PROCENTACH.

Po udanych obchodach gminnego święta w roku ubiegłym powstały pytania, czy powtórka jest możliwa i czy Dramatalia są w stanie dalej zaskakiwać oraz otwierać Zbrosławice "na świat". Wydawało się, że odpowiedź poznamy dopiero w niedzielę wieczorem, po ostatnich akordach kończącego imprezę zespołu Turnioki. Jednak już na koniec sobotnich emocji wątpliwości zostały rozwiane - muzyka porywała ludzi do tańca i wspólnego biesiadowania, a atrakcje towarzyszące, jak V Gminna Wystawa Koron Żniwnych, turniej gry w boule, wesołe miasteczko dla dzieci, Festiwal Gier Zapomnianych wraz z blokiem zabaw dla najmłodszych, zwyżka strażacka, czy też zwiedzanie zabytkowego bunkra Regelbau 116A nie pozwalały nikomu nawet na odrobinę nudy.
Na scenie jako pierwsze zaprezentowały się Mażoretki Pantery z Gliwic, które ubrane w barwne stroje wprowadziły zgromadzonych w klimat zabawy. Tuż po nich - i wraz z nimi - wystąpiła Orkiestra Dęta KWK Sośnica, następnie stali bywalcy zbrosławickich imprez ze świetnego Zespołu Przebudzenie z Pyskowic, a jeszcze później trzy przebojowe dziewczyny z zespołu The Chance, które swego czasu mocnymi i chwytliwymi brzmieniami zachwycały w znanym telewizyjnym programie X-Factor. Większa część publiczności czekała już jednak na clou wieczoru, czyli występ nieobcego komukolwiek zespołu Piersi. I choć pojawili się na scenie z opóźnieniem (do tego czasu dzielnie spisywał się support - zespół Ravel), to nikt nie wątpił, że warto czekać, bo przecież... "będzie się działo". Fantastyczny, dwugodzinny koncert gwiazd rozpalił parkiet, rozgrzał namiot i porwał wszystkich - tak młodszych, jak i starszych, tak miejscowych, jak i przyjezdnych oraz obcokrajowców - w krainę totalnego szaleństwa. - Zespół Piersi oczywiście znam, zawsze był dla mnie po prostu w porządku - opowiadała Marta Jankowska z Bytomia - Ale to, co dziś zobaczyłam i usłyszałam, przerosło moje najśmielsze oczekiwania! Byli doskonali!
Dzień drugi Dramataliów miał zupełnie inny wymiar. Był on bowiem zadedykowany Zespołowi Pieśni i Tańca Miedarzanie, który w tym roku obchodzi już dwudziesty Jubileusz.
Wszystko rozpoczęło się od dziękczynnej, uroczystej mszy świętej w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Zbrosławicach. To właśnie w kościelnych murach Miedarzanie rozpoczęli swoje niedzielne występy, a po mszy pochodem poprowadzili ludzi na miejsce imprezy i rozpoczęli swój barwny show.
Wraz z Miedarzanami gościnnie wystąpiły dwie zagraniczne orkiestry - Szuk Mátyás Youth Orchestra z węgierskiego Tarnalelesz oraz Musikverein z niemieckiego Brackenheim. Członkowie orkiestr stanowili część delegacji z zagranicznych gmin partnerskich, które jak co roku pojawiają się w Zbrosławicach, by świętować wspólnie obchody Dramataliów. Dzięki serdeczności naszych mieszkańców, którzy zapraszają do swoich domostw przedstawicieli wspomnianych już miejscowości Brackenheim i Tarnalelesz, ale również włoskiej gminy Castagnole delle Lanze i francuskiej gminy Charnay-lès-Mâcon, nasi partnerzy - a było ich w tym roku niemal 80 - mogą poznawać śląską kulturę i zwiedzać ciekawe miejsca zlokalizowane w najbliższej okolicy oraz na całym Górnym Śląsku. Z kolei w nagrodę za kreatywną organizację czasu gości możliwe było pozyskanie z Komisji Europejskiej środków finansowych w wysokości 20 tysięcy euro, dzięki czemu Dramatalia zostały przeprowadzone ze znacznie większym rozmachem.
Wracając jeszcze na scenę, występy Miedarzan przeplecione były skeczami Kabaretu z Konopi, a po wielkim finale i popisie solisty Opery Śląskiej Kamila Zdebla, który swoje pierwsze muzyczne kroki stawiał właśnie w miedarskim zespole, zaprezentowały się zbrosławickiej publiczności Kapela Drewutnia oraz wspomniane już Turnioki.
Dramatalia już na stałe wpisały się w zbrosławicki krajobraz rozrywkowy. To impreza, przy której pracowali nie tylko organizatorzy, ale również grono ludzi dobrej woli, którzy kierowani własnymi chęciami pomagali, aby wszystko było zapięte na ostatni guzik. Kilkunastu wolontariuszy, strażacy Ochotniczych Straży Pożarnych w Wieszowie, Zbrosławicach, Czekanowie i Wilkowicach, pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Zbrosławicach, którzy rozbawiali zgromadzone dzieci oraz opiekowali się koronami żniwnymi (w tym roku zaprezentowało się aż 18 sołectw), oprowadzający zwiedzających po bunkrze Waldemar Sykosz, radny Gminy Zbrosławice Marek Minkus, który użyczył swojego traktora, by przewozić zafascynowanych taką możliwością najmłodszych - wszyscy zasłużyli na największe słowa uznania. A owo uznanie płynęło zewsząd. - Wraz ze znajomymi przyjechaliśmy na Dramatalia, by potowarzyszyć występującej w Miedarzanach koleżance - opowiadał Łukasz Logiewa z Radzionkowa - O nazwie imprezy słyszeliśmy, sądziliśmy, że to jakaś wiejska potańcówka. A tu taki rozmach! Niebywałe! - zachwycał się nasz gość i zapewnił, że na kolejną edycją przyprowadzi więcej znajomych.

Należy nadmienić, że wraz z obchodami Dramataliów, równoległe odbywała się realizacja projektu "Porozumienie poradnictwa obywatelskiego - razem przeciwdziałajmy dyskryminacji" sfinansowanego przez Unię Europejską w ramach programu „Europa dla obywateli". Udział w warsztatach, dyskusjach, prelekcjach i innych formach aktywności wzięli goście z zagranicznych gmin partnerskich, a także chętni mieszkańcy z terenu naszej gminy, którzy niejednokrotnie sami byli mocno zaangażowani w przeprowadzenie projektu.

Redagował:
kategoria: Powiązane pliki [1]
format Nazwa pliku Data publikacji Rozmiar Pobierz
docx INFORMACJA NT. PROJEKTU 16-12-12 12:41 60.47KB pobierz plik: INFORMACJA NT. PROJEKTU

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H