Gospodarka Odpadami - Aktualności
- kategoria:
- Odpady komunalne
Czym skorupka za młodu nasiąknie...
Kiedy jest najlepszy czas na przyswojenie sobie zasad, którymi powinniśmy kierować się w życiu? Dzieciństwo! A jak najlepiej uczyć się rzeczy nudnych, codziennych? Poprzez zabawę, najlepiej wspólnie z rówieśnikami. Przedszkolne dzieci doskonale już wiedzą, czym jest środowisko naturalne, że trzeba być przyjacielem przyrody, nie śmiecić, sprzątać po sobie, oszczędzać energię itp. Chcą spacerować po czystych lasach i parkach, bawić się w czystej wodzie, oddychać nieskażonym powietrzem. Jednak na pytanie, co zrobić, by nie truć i nie zanieczyszczać świata, wciąż zdarzają się odpowiedzi „Zbierać wszystkie śmieci, które potem śmieciarka zawiezie na wysypisko". Większość dzieciaków zna już pojęcie segregacji i widać, że w ich domach w ten sposób zbiera się odpady.
{gallery}2014/03{/gallery}
Po co jest segregacja, co to jest recykling i jakie są zasady selektywnej zbiórki odpadów w naszej gminie – na te i inne „śmieciowe" pytania dzieci mogły poznać odpowiedzi podczas eko-zajęć, przeprowadzonych w marcu we wszystkich przedszkolach gminy. Spotkania prowadziła przedstawicielka firmy Alba pani Katarzyna Halek. Dzieci wysłuchały bajki o smoku, który uczył się segregacji, dowiedziały się, co dzieje się ze śmieciami po wrzuceniu ich do kosza i same segregowały odpady. Do domów wróciły z dyplomem, kolorowanką i kartami o tematyce ekologicznej.
Bądźmy mądrzy ekologicznie, myślmy długodystansowo – świat, w którym żyjemy ma służyć naszym dzieciom i kolejnym pokoleniom. Uczmy maluchów zasad mądrego postępowania z odpadami, a przede wszystkim ich ograniczenia. Najłatwiej jest wyrzucić wszystko do kosza i kupić nowe. A przecież niepotrzebne pudełko po butach może być skrzynią skarbów dla dziecka, pomalowana puszka po żywności posłużyć może za pojemnik na kredki, ze słoika można zrobić ładny lampion, a plastikowe kubeczki po jogurtach to świetne foremki do piaskownicy. Recykling w domu nauczy nasze maluchy mądrego wyboru kupowanych w przyszłości produktów. Zwracania uwagi na to, co łatwo poddaje się recyklingowi, a co będzie tylko zalegać na składowiskach. Niech dziecko bierze aktywny udział w segregacji śmieci w domu, a w przyszłości stanie się to jego codziennym nawykiem, a nie przykrym obowiązkiem.
Klawisze Dostępności
- Przejdź do menu głównego:
- Alt i 0
- Przejdź do treści strony:
- Alt i 1
- Mapa Witryny:
- Alt i 2
- Wersja kontrastowa:
- Alt i 4
- Wyszukiwarka:
- prawy Alt i W
Zamiast klawisza Alt możesz użyć H